Manisa Mutfağı

strict warning: Only variables should be passed by reference in /home/rumeysa/domains/rumeysa.net/public_html/modules/book/book.module on line 559.

Manisa yöresi, uygun iklim koşulları, ekilebilir alanların genişliği ve verimliliği nedeniyle, kimi yerlerde yılda birkaç ürün alınabilen, bağ ve bahçe tarımının yaygın olduğu bir ilimizdir.

Sebze ve meyve çeşitliliğinin yanı sıra, malzemeleri çok taze kullanabilme imkanı da yöre mutfağının önemli bir özelliğini oluşturmaktadır. Bu unsurların yanı sıra, tarihi geçmişi ve aldığı göçlerin de Manisa mutfağına etkileri olmuş, farklı yemek kültürlerinin karışımı yöre mutfağına zenginlik katmıştır.

Manisa mutfağı; Türk mutfağında yer alan belli başlı çeşitlerin hemen hepsi yöre mutfağında yer almakla birlikte, yöreye has farklı yemekleriyle öne çıkmaktadır.

Aslen Manisanın mutfağının ana besinleri et ve süttür. Ancak buna rağmen yörede zeytin üretiminin hat safhada olmasından dolayı zeytinyağlıların yeri bambaşkadır. Mutfağın temelinde ise sebze ve meyveler yatar. Yani kısaca özetlersek mutfağıda en az tarihi kadar zengindir.
Et ve süt ürünleri de ana besinler olmakla beraber, Manisa mutfağının temelini sebze ve meyveler oluşturmaktadır. Bazı yemeklerle pide ve börek gibi hamur işlerinde sebzeler ve değişik bitkilerin et ile birlikte kullanıldığı görülür. Yine de yöre mutfağında zeytinyağlıların yeri başkadır. Manisa kebabı, şevketi bostan, enginar dolması, semizotu, yalancı sarma, börülce tarator, sinkonta, simit ekmeği, mantar tatlısı, zerde yörenin sevilen yemek ve tatlılarıdır.
Başlıca lezzetleri ;
*Enginar dolması
*Semizotu
*Yalancı sarma
*Simit ekmeği
*Manisa kebabı
*Börülce tarator
*Sinkonta
*Şevketi bostan
*Zerde (Tatlı)

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar