Falcılar

"Fala inanma falsiz kalma"diyenler coktur.hla günümüzde kave fallari el fallari cok olmasada unutulmus degildir.Bu gibi seylere inanimamasi gerektigini ve itimad edilmemsinin dogru olmadignin altini cizmek isterim.

Gelecekten haber almak, uzaktaki kimsenin durumunu öğrenmek, gençlerin kısmetleriyle ilgili bilgi almak için fala bakmak ve baktırmak İstanbullunun günlük işleri arasındadır. Fal İslam dinince günah sayılmasına rağmen insanın gelecek hakkındaki merakları çoğu zaman ağır basar ve en azından kahve falı çoğu insan tarafından baktırılır. Kahve telveleri, kutsallık taşıdığına inanılarak, bulaşıktan ayrı yere dökülür. Kahve falı en yaygın faldır. Konu komşu arasında özellikle kadınlar arasında çok rağbet edilir ve falı çıktığına inanılan kimseler kadın buluşmalarında, komşular arasındaki günlerde fal baktırma yarışına girişirler.
Fal bakma işi genellikle Çingenelerin meslek haline getirdikleri bir uygulamadır. Çingeneler, birçok fal çeşidini bilirler, kahve falı, su falı, el falı, bakla falı, iskambil falı en yaygın olarak yaptıklarıdır. Fal genellikle, “büyükle büyüksün, küçükle küçüksün. Fodulluk bilmezsin, codulluk bilmezsin, herkesin iyiliğini istersin” gibi kimsenin hayır diyemeyeceği karakter tahlilleriyle yaşa ve cinsiyete uygun “amma velâkin çelmiştir bugünlerde birisi senin yüreciğini, ona sebep şimdi yanar içerin çömlekçi fırını gibi” durum saptamalarıyla başlayıp umut veren belirsiz kehanetlerle sonlanır, “amma bu senin gönlünü kaçıran, yüreciğini tutuşturan dilber kız mıdır, karı mıdır, esmer midir, sarı mıdır, arpa mıdır, darı mıdır onu bilmem, yalnız bildiğim bir şey var ise o da hiç meraklanıp kasavetlenmeyesin, pek yakında daha böyle bir sürü dağlar, bayırlar aşacak, sevgiline kavuşacaksın”.
Bu Çingene kadınlar İstanbul’un sokaklarında dolaşırlar “Falciiis, kokorozlu fala bakarım” diye bağırarak kendilerine müşteri ararlar. Oldukça sırnaşıktırlar. Başa ekşidiler mi kolay kolay gitmezler. “Paşacığım sana yağlı ballı fal aççayım”, “Sultanım, senin güzel yüreciğinden muradını bir bir söyleyeceğim”, “Efendi sokul bana, yavukluna ne vakit kavuşacaksın bildireyim”. Bunların yanında ayrıca büyü yapma, büyü bozma vb. faaliyetlerde de bulunurlar.

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar