SİİRT İLİ VE İLÇELERİ

* Aydınlar İlçesi
* Baykan İlçesi
* Eruh İlçesi
* Kurtalan İlçesi
* Pervari İlçesi
* Şirvan İlçesi

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Siirt Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada TRC3 bölgesinde 2010 yılında Batman ve Mardin ilerinde nüfus oranı artış gösterirken, Siirt ve Şırnak'ta nüfus oranında düşüş yaşandığı açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurulu Siirt Bölge Müdürlüğü'nde İHA'ya Güneydoğu TRC3 bölgesi 2010 nüfus istatistiklerini açıklayan Bölge Müdürü Dr. Yavuz Uygar, Siirt ve Şırnak'ta nüfus oranında düşüş yaşandığını belirtirken bölgeye bağlı diğer illerde nüfusta artış yaşandığını belirtti. Uygar, "31 Aralık 2010 tarihi itibari ile bölge müdürlüğümüze bağlı TRC3 illerin nüfusları 28 Ocak 2011 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığımız tarafından açıklanmıştır. Bu sonuçlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınarak kurumumuzca açıklanan sonuçlardır. Buna göre bölgemize bağlı illerde Batman ve Mardin illerinde geçen yıla göre artış gözlenirken, Siirt ve Şırnak'ta nüfusta düşüş görünmektedir. Mardin ilinde nüfus oranı 2009 yılında 737 bin 852 iken 2010 yıllında 744 bin 606 yükseldi. Mardin nüfusunda yüzdelik artışa göre binde 24,21 oranında arttı. Batman'da 2009 yılında 497 bin 998 iken, 2010 yılında 510 bin 200'e yükseldi. Batman nüfusunda yüzdelik artışa göre binde 9,11 oranında arttı.

Siirt'te 2009 yılında nüfus oranında 303 bin 695 iken 2010 yıllında 300 bin 695'e düştü. Siirt nüfusunda yüzdelik düşüşe göre binde -9.69 oranında düştü. Şırnak'ta 2009 yılında nüfus oranında 430 bin 424 iken 2010 yılında 430 bin 109 düştü. Siirt nüfusunda yüzdelik düşüşe göre binde -0,73 oranında düştü. Düşüş yaşanan illerimizde düşüş oranı yüksek değil, Siirt ilinde nüfusunda 3 bin 73 kişi düşerken Şırnak ilinde 315 nüfusunda düşüş yaşanmış" dedi.

Öte yandan, Adrese Dayalı Nüfus kayıt sistemine geçilmeden önce 2000 yılında Siirt nüfusu 263 bin 676 kişi iken Adrese Dayalı Nüfus kayıt sistemine geçildikten sonra 2010 yılında 300 bin 695 nüfus çıktı. 2000 ile 2010 yıllı arasında nüfus değişim oranı yüzde 14.4 olarak tespit edildi.

SİİRT
Siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bereketli toprakları, el emeği göz nurunun ürünü olan battaniye ve kilimleri, şifa kaynağı Pervari Balı, iri taneli fıstığı, kendine has lezzeti olan Zivzik Narı, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, bağrında barındırdığı evliyaları ile görülmeye değer bir yerdir.
Kaplıcalar, türbeler, tarihi cami, kale ve köprüler Siirt’in tarihi ve turistik değerleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

TARİHÇE
Bilinen tarihi M.Ö. 200 yıllarına kadar uzanan Siirt, Mezopotamya ve Anadolu Uygarlıklarının kesiştikleri bir alanda kurulmuştur. Siirt’te sırası ile Samiler, Babil, Hurriler, Mitanniler, Urartu, Pers, İskender, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Selçuklu, İlhanlı, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safevi ve Osmanlı hakimiyeti görülmüştür.
COĞRAFYA
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeydoğu ucunda yer alan Siirt doğudan Şırnak ve Van, kuzeyden Batman ve Bitlis, batıdan Batman, güneyden Mardin ve Şırnak İlleri ile çevrilidir. Bölge, Güneydoğu Anadolu düzlüklerinden sonra birden yükselmekte, doğu ve kuzey kesimleri bol yağış almaktadır. Bu nedenle, kuzeyden Muş Güneyi Dağları, doğudan Siirt Doğusu Dağlarıyla çevrili olan il alanı, Dicle Irmağı’nın önemli su toplama alanlarından birini oluşturmaktadır.
İl topraklarının tümü Dicle Havzası’na girmektedir. Havza, Fırat, Kızılırmak ve Sakarya Havzaları’ndan sonra ülkenin dördüncü büyük su toplama alanıdır. Siirt yaz, kış bol yağış alan zengin çayırlarla kaplı yaylalar ile çevrilidir.
Siirt’te karasal iklim hüküm sürmekte ve dört mevsim en belirgin özellikleriyle yaşanmaktadır. Doğu ve kuzey bölgelerinde kışlar daha sert ve yağışlı, güney ve güneybatı bölgelerinde ılık geçer. Yazları sıcak ve kuraktır.

TURİZM
Cami ve Türbeler
Çinili Minare olarak anılan Ulu Caminin minaresi, tipik Selçuklu mimarisini yansıtmaktadır. Siirt’te Veysel Karani Hz. Türbesi ve İbrahim Hakkı Hz. Türbesi bulunmaktadır. İnanç Turizmi
Kaplıcalar
Billoris Termal Turizm Merkezi Siirt’e 15 km. uzaklığında, Eruh yolu üzerindedir. Banyo uygulamalarıyla deri hastalıklarına, romatizmada, kadın hastalıkları, nevralji, nevrit, polinevrit, polio sekelleri ve su içi egzersizlerinde yararlı olmaktadır.
Yaylalar
Pervari İlçesindeki Çemikari, Cema ve Herekol yaylaları ile Şirvan İlçesinde Baçova yaylası yöre halkı tarafından ilgi görmektedir. Yaz, kış bol yağışlı olan bu yüksek platolar, zengin çayırlarla kaplıdır.
Mağaralar
İlin Jeolojik yapısında kalkerli oluşumlar önemli yer tuttuğundan pek çok sayıda mağara oluşmuştur. Bunların bir bölümünde, insanlarca konut olarak kullanıldığını gösterir izlere rastlanmaktadır. Suya karşı direnci az olan kalkerlerin erimesi ile ortaya çıkan bu doğal mağaralar genellikle vadi boylarında yoğunlaşmıştır. Bunların en ünlüleri Botan Mağaralarıdır.
ULAŞIM
Diyarbakır-Siirt arasında uzanan doğu-batı doğrultulu karayolu ilin en önemli karayolu bağlantısıdır. Otogarın kent merkezine uzaklığı 1 km. olup firma servisleri, Belediye Otobüsleri ve Şehir içi minibüsleri ile ulaşılabilir.
Otogar Tel. : (+90-484) 223 14 01 Karayoluna paralel olarak Diyarbakır ve Batman üzerinden gelen demiryolu Kurtalan’ da son bulur. İstasyonun kent merkezine uzaklığı 28 km.dir.
İstasyon Tel :(+90-484) 411 20 23
YEME-İÇME
Siirt’e özgü yemekler arasında, Büryan (Perive) et yemeği ve fes şeklinde tencerelerde pişirilen perde pilav vardır.
ALIŞVERİŞ
Bıttım sabunu, Siirt battaniyesi, Jirkan kilimi, meyan kökü ve fıstık Siirt’e has ürünlerdendir.

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar