Haşlamak

Haşlamak

Haşlama Yöntemiyle Pişirme
Haşlama yöntemiyle pişirme, yiyeceklerin sıvıda kaynama derecesine getirilerek pişirilmesidir. Haşlama sıvısı su, etsuyu, tavuk suyu veya süt olabilir. Haşlama yapmanın 2 yöntemi vardır.
1- Yiyecekler kaynar sıvıya eklenir ve tekrar kaynama noktasına getirilir. Sonra ısı azaltılır ve pişirmeye devam edilir.
2- Yiyecekler soğuk sıvıya eklenir, kaynatılır daha sonra ısı azaltılır ve pişirmeye devam edilir.
Haşlama yöntemiyle pişirmenin amaçları, yiyeceklerin aromalarının korunması, sindirimlerinin kolay olması ve besin değerleri açısından güvenli olmalarıdır.

Sığır veya dana etinden yapılan yemeklerde ve değişik balık türlerinde haşlama yöntemi sıkça kullanılır. Besinleri haşlamak için önce bir tencereye su konur ve kaynatılır, ardından haşlanmak istenen et, balık veya sebze kaynar suya atılır ve ısı düşürülüp bir süre haşlanır. Eğer çok yüksek ateşte kaynar suda haşlanırsa, et sertleşir ve sebzeler dağılırlar.

Bu arada asıl önemlisi haşlama işleminden sonra tüm vitaminler suya karıştığı için haşlama suyu son derece lezzetli olur. İçine değişik baharatlar katılarak farklı çorbalar veya soslar hazırlanabilir.

Ayrıca birçok sebzeyi kısa bir büre haşlayarak derin dondurucuya koyabilirsiniz. Sebze ve meyveleri haşladıktan sonra soğuk suya batırıp çıkarın, böylece haşlamadan sonra ki pişme sürecini durdurarak daha sonra kullanılabilirsiniz.

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar